Coraz częściej szukamy i sięgamy po zdrowsze zamienniki używanych na codzień produktów. Karob stanowi taki zamiennik dla kakaa. Jest to mączka chleba świętojańskiego, wytwarzana z rośliny o nazwie szarańczyn strąkowy. Mączka ta jest zarówno słodsza od swojego pierwowzoru – kakaa, jak i zawiera więcej składników odżywczych, minerałów i witamin. Zawiera też zdrowy cukier, nie trzeba go zatem słodzić do smaku jak kakaa. Produkt ten przeważnie występuje pod postacią zmielonych nasion, ciemnobrązowego proszku. Polecany przez dietetyków z wielu powodów, również ze względu na niską zawartość tłuszczu.

Wyjątkowe właściwości karobu

Skład karobu dowodzi, że jest on znacznie zdrowszy od kakaa. Aż 70% jego zawartości stanowią węglowodany (skrobia, cukier). Reszta składników odżywczych to 6% białka, 4% tłuszczu i 15% wody. Najważniejsze prozdrowotne składniki to duża zawartość witamin z grupy B, ale też A, D i E oraz składników mineralnych, w tym magnezu, wapnia, żelaza i fosforu. W jego składzie można też znaleźć duże ilości pektyn, śluzów i garbników, które wspomagają pracę układu pokarmowego, poprawiają pracę jelit. W 100g karobu zawarte jest tylko 222 kcal.

Zatem karob można określić jako leczniczy w następujących schorzeniach lub dolegliwościach:

– stres, anemia, chroniczne zmęczenie- wysoka zawartość magnezu i żelaza wspomaga radzenie sobie z takimi stanami, – refluks i inne zaburzenia jelitowe i trawienne, pomaga w leczeniu chorób wrzodowych żołądka,

– biegunka – ma on właściwości zagęszczające,

– osteoporoza – dzięki zawartości wapnia i fosforu,

– ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbólowe dzięki zawartości kwasu galusowego, który wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe,

– obniża poziom złego cholesterolu,

– wspomaga leczenie niedokrwistości,

– pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (grypa, astma).

Karob do jedzenia i do picia

Karob występuje w różnych postaciach: melasa, proszek i mączka. Same strąki rośliny również nadają się do spożycia. Melasę można zjadać samodzielnie lub dodawać ją do ciast, jogurtów, a nawet napojów. Używa się jej jako zamiennika cukru. Z karobu w proszku może powstać napój doskonale zastępujący kakao lub kawę. Karob występuje też w formie cukierków, syropów, soków, a nawet likieru. Dla osób uczulonych na gluten karob może stanowić bezglutenowy zagęstnik potraw w postaci gumy karobowej. Osoby uczulone na kakao mogą za to, z jego pomocą, domowym sposobem wyprodukować sobie czekoladę.

Gdzie go sukać?

Jeszcze do niedawna produkty określane, jako zdrowa żywność można było znaleźć głównie w sprcjalistycznych sklepach z taką żywnością, ewentualnie w aptekach. Są tam nadal obecne, zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w sklepach i aptekach internetowych. Obecnie można znaleźć karob także w innych sklepach, raczej tych dużych z bogatszym asortymentem, nie w małych osiedlowych sklepikach. Produkt nie jest drogi, bo za 200g opakowanie musimy zapłacić zaledwie 6-8zł.