Orzechy to bardzo wartościowe pod względem zawartości produkty, ale wciąż niedoceniane. Zazwyczaj spożywa się je w okresach świątecznych jako dodatek do deserów. Tymczasem powinno się jeść codziennie jedną porcję, aby w pełni skorzystać z ich dobroczynnych dla zdrowia właściwości.

Jakie pierwiastki zawierają?

Orzechy zaliczają się do owoców, jednak maja w swoim składzie więcej tłuszczu i białka. Tłuszcze zaliczają się do bardzo zdrowych, regulujących gospodarkę lipidową organizmu. Przede wszystkim orzechy posiadają wiele dobrych dla diety składników. Są to:

– potas,

– magnez,

– wapń,

– fosfor,

– żelazo,

– cynk,

– miedź,

– mangan.

Są też dostarczycielem jodu i selenu, a wszystkie składniki występują w różnych proporcjach, które zależą od rodzaju orzechów. Na przykład w pistacjach najwięcej jest potasu, a orzechy brazylijskie dostarczają cennego selenu. Wyliczono, że wystarczy jeść dziennie 3 sztuki, żeby pokryć dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

W jakich postaciach można spożywać orzechy?

Najczęściej spożywa się je luzem, jednak są różne przetwory, które mają je w składzie. Można tutaj wymienić masło orzechowe lub krem orzechowy w różnych smakach. Praktycznie z każdego rodzaju orzechów da się zrobić krem. Barierą może być tylko cena. Tak wiec jeden z droższych to krem z orzechów nerkowca, jednak alternatywą mogą być tańsze orzechy a tak samo bogate w zdrowe substancje.

Krem i masło orzechowe można spożywać do pieczywa na śniadanie a także jako dodatek do ciast i deserów. Tutaj trzeba jednak zachować umiar, albowiem orzechy są same w sobie dosyć kaloryczne. Nie mniej jednak garść dziennie, jest ilością zalecaną przez dietetyków.

Dlaczego orzechy są tak uwielbiane?

Przede wszystkim nie ma problemu z ich przechowywaniem ani transportem. Porcję na zaspokojenie nagłego głodu można nawet trzymać w kieszeni. Są przekąską o wiele lepszą i zdrowszą niż słodycze czy fast foody. No i mimo swej kaloryczności nie powodują tycia chyba, że były by jedzone kilogramami. Oczywiście orzechy w czekoladzie lub karmelu to większa ilość cukrów prostych, dlatego zaleca się jeść je w postaci jak najmniej przetworzonej. Nie najzdrowsze jest jedzenie orzeszków solonych, chociaż są smakowo atrakcyjne. Dostarcza się wtedy organizmowi zbyt duże ilości soli. Podobnie z orzechami prażonymi. Na skutek oddziaływania wysoką temperaturą tworzą się na ich powierzchniach związki rakotwórcze.

Dobrym pomysłem jest dodawanie orzechów do różnego rodzaju sałatek. W towarzystwie zielonych liści, sera i awokado smakują wybornie. Za każdym razem komponenty można dowolnie zmieniać, tworząc unikalne przekąski, które jedzone regularnie przyczynią się do ogólnej poprawy zdrowia.