Coś dla miłośników czekolady. W wielu odsłonach!

Krem czekoladowy to wspaniała rzecz, którą zawsze warto mieć w swojej kuchni. Taki krem może być doskonałym dodatkiem do wielu smakołyków, np.:

– naleśników

– gofrów

– różnego rodzaju placuszków

– tostów

– kanapek

– ciast

– babeczek

– lodów

– shake’ów

Miłośnicy słodyczy i czekolady, z pewnością ucieszą się na wieść, że obecnie można kupić krem czekoladowy w różnych wersjach. Oprócz standardowego połączenia czekolady z orzechami, na rynku pojawiają się kremy o smaku popularnych batonów, z dodatkiem nuty owocowej, a także te o obniżonej zawartości tłuszczu lub cukru (popularne stały się np. kremy z dodatkiem stewii.)

Do czego można wykorzystać krem czekoladowy?

Najprostszym sposobem, lubianym szczególnie przez najmłodszych, jest wyjadanie kremu prosto ze słoiczka. Nieco bardziej wymagający (lub cierpliwi) mogą wykorzystać krem czekoladowy do różnego rodzaju deserów. Krem czekoladowy doskonale się sprawdza np. przy robieniu szybkich ciast bez pieczenia. Jeśli lubimy słodkości, to najprostszym ciastem z użyciem kremu czekoladowego będzie przekładaniec z czekoladą, budyniem i krówką. Do wykonania takiego deseru wystarczą herbatniki, budyń wykonany zgodnie z przepisem na opakowaniu, podgrzana (aż zgęstnieje) masa krówkowa, krem czekoladowy i rozpuszczona mleczna lub gorzka czekolada. Składniki układamy warstwowo: herbatniki, krem czekoladowy, herbatniki, budyń, herbatniki, masa krówkowa, herbatniki i rozpuszczona czekolada. Następnie całość wstawiamy do lodówki i czekamy około dwóch godzin.

Oprócz tego, krem czekoladowy sprawdza się idealnie jako dodatek do gofrów i naleśników. W połączeniu z bitą śmietaną i świeżymi owocami, to prawdziwe niebo w gębie! Jeżeli lubimy eksperymentować, możemy spróbować dodać krem czekoladowy do ciasta. Wówczas uzyskamy czekoladowe gofry lub naleśniki.

Krem czekoladowy to również doskonała baza do różnego rodzaju kremów do tortów i ciast. Bita śmietana i serek mascarpone, z dodatkiem kremu czekoladowego i rozpuszczonej czekolady, stworzą krem do wykwintnego, mocno czekoladowego tortu. Krem czekoladowy może stać się również dobrym nadzieniem do muffinek i babeczek.

Miłośnicy czekolady mogą wykorzystać krem czekoladowy do zrobienia domowych, czekoladowych lodów. Można zamrozić sam krem, albo dodać do niego zmiksowane owoce, aby przygotować np. lody malinowo-czekoladowe. Oprócz lodów, krem czekoladowy nadaje się idealnie do zrobienia domowego, słodkiego koktajlu lub shake’a. Wystarczy połączyć krem czekoladowy, lody (waniliowe lub czekoladowe) i trochę mleka. Całość można udekorować bitą śmietaną, posypką, ciastkami lub owocami.